ESEA Nedir Ve Nasıl Oynanır ?

CS:Go Mehmet Atagul

Merhaba arkadaşlar esea hakkında gelen sorular olduğu için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yazı esea nedir, rekabetçi moduna göre farklılıkları, kimlerin oynayabileceği, ücreti gibi oldukça ayrıntılı bir inceleme yazısı olacak. 

 

Esea nedir ?

Oyun içinde rekabetçi modunu valve sunucularında değil de esea sunucuları üzerinde biraz daha farklı ayarlar ile oynamaktır. Turtle Entertainment şirketinin bir ürünü olan eseanın bazı özelliklerini sıralayalım.

 

 • İstanbul sunucusu var. Bu çok daha düşük gecikme (ping) ile oyun oynayabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin İstanbul civarında oturan bir çok arkadaşım 5 – 20 ping ile oynuyordu. Avrupanın ve Amerika kıtasının bir çok ülkesinde sunucuları olan esea oyunculara 128 tick ve kaliteli sunucular vaat ediyor.
 • Kendi seviye sistemi var. Rekabetçi modunda gümüşden dünyaca seçkine doğru ilerleyen seviye sistemi esea içinde harflerden oluşuyor. En düşük seviye D-, en yüksek seviye A+ şeklinde. Rank G ve Rank S şeklinde seviyelerde var ve bunlar üst düzey oyuncular için.
 • Öldüğünüzde yaşayan oyuncular sizi duyamıyor. Yani rakip sizi vurduğunda info vermek için 10 saniyeniz var. Daha sonrasında yeni round başlayana kadar sadece takımınızdaki ölmüş arkadaşlarınız sizi duyabilir. Siz bu sırada yaşayan arkadaşlarınızı duyabilirsiniz.
 • Esea yazılımını kurmanız gerekiyor. Maç aratmanız, maçlara katılmanız için esea yazılımı kurmak zorundasınız. İndirip kurduğunuzda üyelik bilgileriniz ile giriş yapıp maç aratıyorsunuz. Maç bulduğunda maçı onaylarsanız kendisi oyunu açıp sunucuya bağlanıyor siz sunucu ip adresini göremiyorsunuz. Yazılım üzerinden seviyenizi, arkadaşlarınızı görebiliyorsunuz.
 • Maç bulma süresi diğer sistemlere göre oldukça uzun. Faceit veya rekabetçi de en fazla 5 – 10 dakika maç aratıp bulursunuz fakat eseada 1 saate kadar maç bulamayabilirsiniz. Tabi bu hangi ping için aradığınıza da bağlı. Ben sadece 50 ping ayarlar ve Türkiye sunucusunda oynardım. Gece 2’den sonra ise Türkiye sunucusunda maç bulmanız imkansıza yakın. Pinginizi 90 ve altına ayarlayarak Avrupa sunucularında oynayabilirsiniz.
 • Anti hile konusunda eseanın Faceit veya rekabetçiye göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Esea yazılımı aynı zamanda anti hile programıdır ayrı bir şey kurmazsınız. Aynı zamanda şunu da hatırlatmak isterim ki hilesiz hiç bir yer yok. Eseada dahi her hafta yüzlerce kişi sunculardan yasaklanıyor.
 • Öldüğünüzde rakibe ne kadar hasar verdiğiniz yazmıyor. Faceit ve rekabetçi modda rakip sizi öldürdüğünde siz rakibe hasar vermişseniz bunun bilgisini görebiliyorsunuz fakat eseada böyle bir şey yok. Yani düelloda verdiğiniz hasarı tam olarak bilemezsiniz. Round bittiğinde ise rakipten hangi oyuncuya ne kadar hasar verdiğiniz toplu şekilde görebilirsiniz.
 • Oyuncu engelleme oldukça kolay. Örneğin oyun içinden “.block md” yazarsanız o sırada sunucuda olan ve kullanıcı adı “md” ile başlayan oyuncuyu engellersiniz. Aynı işlemi web sitesi üzerinden de oyuncunun profiline giderek yapabilirsiniz. Kendisi çok yüksek bir ihtimalle sizin takımınıza gelmeyecektir. Yazdıklarını göremez ve söylediklerini duyamazsınız.
 • Eseada bot yok. Takımınızdan birinin bağlantısı koptuğunda onun yerini bot almaz. Yeni bir oyuncu gelene kadar 4 kişi oynamak zorundasınız.
 • Eseada mola alma hakkınız yok. Devre arasına eksik oyuncuyla girerseniz oyun otomatik mola verip oyuncuyu bekler bunun dışında asla mola yok.
 • Esea aylık yaklaşık 10 ile 16 tl arasında bir ücrete sahip.

Eseanın önemli özelliklerini yukarıda listeledim. Şimdi sıra eseayı kimler oynamalı kimler oynamamalı onu yazmak istiyorum.

Genellikle oyun içindeki rekabetçi moddan, hileden, trol insanlardan sıkılan oyuncular eseaya geçmek istiyor fakat bazı önemli noktalar var. Oyun içinde yüksek seviyeli bir rekabetçi seviyesine sahip değilseniz esea oynamayın. Açık olarak yazmak gerekirse efsanevi kartal ve sonrası için esea daha uygun. Daha düşük bir seviyede iseniz tecrübenizi ve oyununuzu geliştirmeye odaklanın daha sonra esea için hazır olacaksınız.

Rekabetçi mod seviyeniz efsanevi kartal olabilir fakat oyun süreniz 1500 saat ve altındaysa esea oynamayın. Bunun nedeni bazı arkadaşlar gruplar halinde rekabetçi oynadığı için maç kazanması kolay oluyor ve hızlı seviye atlıyorlar fakat yeterince tecrübeli değilseniz bu sizi eseada zorlayabilir. Aktif harita havuzundaki haritaların spot isimlerini biliyor, yeterince tecrübe kazandığınızı düşünüyor iseniz ve yukarıdaki özellikler sizin için problem değilse esea oynayabilirsiniz.

Esea üyeliği satın alıp oynamaya başlamak için tıklayın !

Önceki Haber

CS:GO WESG Finalleri başlıyor!

Sonraki Haber

Valve oyun içi ticareti kökten değiştirecek bir karara imza attı