Valve oyun içi ticareti kökten değiştirecek bir karara imza attı

CS:Go Mehmet Atagul

Ünlü oyun şirketi Valve, önceki hafta yaptığı Counter-Strike: Global Offensive güncellemesiyle oyun içi ticareti kökten değiştirecek bir karar imza attı.

Valve, uzun süredir CS:GO içerisinde yer alan ticaret sistemini düzeltmek için farklı yollar deniyordu. Hem uzun süredir tartışmalara konu olan CS:GO üzerinden dönen kumar sistemini engellemek hem de daha kullanılabilir bir ticaret sistemi oluşturmak için çabalayan Valve, geçen hafta önemli bir değişikliğe imza atmıştı. Güncellemenin ardından oyun içerisinde yer alan satılabilir eşyaların hesaba eklendikten ancak 7 gün sonra tekrar satılabilir hale geleceğini söyleyen Valve, böylece kumar sitelerinin önüne geçmeye çalışacağının sinyalini vermişti.

Aslında Steam Market üzerinden satın alınan eşyalar için 7 gün kuralı uzun süredir uygulanıyordu. Fakat güncellemeyle birlikte iki hesap arasında yapılan ürün değişimini de 7 gün kuralına dâhil eden Valve, büyük tepki aldı. Kimi zaman tek bir silah giydirmesinin 60,000 dolara kadar alıcı bulabildiği ticaret sistemine 7 gün sınırı getirilmesiyle birlikte birçok kullanıcı Valve’a isyan ederken, çeşitli internet siteleri üzerinden imza kampanyaları başlatıldı.

Valve, özellikle Steam hesaplarının bağlanıp, hesaplarda yer alan eşyalarla kumar oynanabilen internet sitelerini engellemek için böyle bir karar aldığının altını çizse de oyuncular bunun CS:GO'nun ana dinamiklerinden bir tanesi olduğunu hatırlatarak, eski kurala geri dönülmesini istediler.

Henüz Valve oyuncular arasında herhangi bir anlaşma sağlanmazken, başlatılan imza kampanyasının ardından nasıl bir karar alınacağı merak konusu oldu.

Önceki Haber

CS:GO WESG Finalleri başlıyor!