Haftanın Cosplayer'ı : Doğa Kutbay

Diğer Haberler Ahmet Kökyar

Arkadaşlar merhaba, Haftanın Cosplayer’ı serimizin devamında yeni bir isim ile karşınızdayız. Bu röportajımızdaki konuğumuz Doğa Kutbay oldu. Öncelikle kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz. 2015 yılında Cosplayer’lık macerasına atılan Doğa, katıldığı etkinlikler çerçevesinde çalışmalarıyla kısa sürede ne kadar geliştiğini bizlere gösteriyor.

Yazıyı daha fazla uzatmadan, hemen röportaja geçelim isterseniz.

 

İlk olarak Cosplay çalışmaları yapmaya ne zaman başladınız ve sizi bu hobiye iten şey neydi?

 

Cosplay denemelerime 3-4 sene başladım yani çoğu kişiye göre yeni sayılırım. Oyun, çizgi roman, anime gibi konularla ilgiliydim zaten. Bazı karakter tasarımları çok hoşuma gidiyordu. Evde kendim küçük şeyler yapıyordum fakat bunları insanlarla paylaşmaya cesaretim yoktu. Fakat sonradan bunlarla ilgili etkinlikler yapılmaya başlandı. Bir kaç tanesine sivil gittikten sonra 2015 yılında ilk cesaretimi topladım ve ilk kostümümü yaptım. : )

 

 

Bildiğiniz üzere ‘Cosplay’ ve ‘Cosplayer’lık’ kavramı doğuştan gelen bir yetenek, bu noktada bu olay yetenek dahi olsa öğrenilmesi gereken püf noktaları da elbette mevcut. Peki tüm bu  ince ayrıntıları nasıl öğreniyorsunuz?Bu tamamen ne kadar çok denediğinizle alakalı bir şey. Hiç birimiz dikiş bilerek, karton keserek doğmadık sonuçta. Biraz da pratikle alakalı bir şey. Biraz da malzeme bilgisine. Bu yüzden yeni başlamak isteyen arkadaşlara önerim; kolay karakterlerle başlayın! Kendinizi fazla zorlayacak ya da bunaltacak karakterlerden başlamayın kendinize hedefler koyun.

 

Kostümleri hazırlarken yaralanmalar ya da ne tür zorluklar yaşıyorsunuz?

 

Genelde çok büyük yaralanmalar olmuyor. Fakat hepimizin en büyük düşmanı bu konuda maket bıçakları, ısıtıcılar ve silikon tabancaları. Özellikle büyük asalara , kılıçlara sahip karakterler yaparken günde kaç kere elimi kestiğimi, yaktığımı hatırlayamıyorum bile : )

 

 

Kahramanınızı veya karakterinizi tamamladıktan sonra nasıl hissediyorsunuz?

 

Gerçekten en basit kostüme bile en az bi kaç günümüzü feda ediyoruz. Bu yüzden bir şeyi tamamlayınca hissettiğim duygu çok güzel oluyor, genelde o kadar yorulmanıza değiyor. : ) Bir süre sonra o karakterle bağdaşıyorsunuz ve gerçekten büyük emekler sarf ediliyor.

 

Daha çok hangi alanda(anime,film,dizi gibi) Cosplay çalışmaları yapmayı seviyorsunuz?  Ve neden?

 

Ben daha çok oyun evreninden karakter yapmayı tercih ediyorum. Çünkü kostümleri daha detaylı oluyor genelde ve oyun evreni diğer evrenlere göre daha geniş bir evren olduğu için ve yıllardır burada olduğu için yapabileceğiniz daha çok seçeneğiniz var. Ayrıca Türkiye’de oyun sektörüne ilgi de çok fazla olduğundan insanlardan daha çok pozitif yorum alabiliyorsunuz.

 

 

Kostümleri hazırlamanın zorlu bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bu aşamada sizi en çok zorlayan, kostümün hangi bölümü oluyor?

 

Bu kişiden kişiye ve kostümden kostüme değişen bir şey. Ama benim için en zorlayıcı kostüm Nier Automata oyunundan 2B’nin elbisesiydi.

 

Cosplay ile uğraşan insanlar arasında iletişim nasıl sağlanıyor? Sınıf grubu gibi WhatsApp grupları mı açıyorsunuz? Bunun yararını görüyor musunuz?

 

Genelde etkinlik öncelerinde buluşmalar düzenleniyor bu şekilde birbirimizi daha iyi tanıyabiliyoruz. Aynı şekilde WhatsApp ve Facebook gruplarımız var. İnstagramdan da ulaşabiliyoruz. Bu şekilde herkes az çok birbirini tanıyor.

 

Her işte olduğu gibi bu alanda da birçok problemler yaşadığınızın farkındayız. Bu aşamada çevrenizde yaşadığınız sorunlar genel olarak neler oluyor? Ve nelerin düzelmesini istersiniz?

 

Öncelikle biz bu işe çok fazla emek veriyoruz. Günlerimizi, haftalarımızı feda ediyoruz. Bunun sonunda da koca bir etkinlikte gerek standlarda gerek etkinlik alanında çok fazla yoruluyoruz ve buradaki en büyük motivasyonumuz bizi takdir eden, iltifat eden, fotoğraf çektiren, ilgi gösteren ziyaretçiler oluyor. Fakat bazen insanlar kırıcı olabiliyor, sosyal medyadan hakaretler yiyebiliyoruz. Ve bunlar bazen kostüm yapma isteğimizi söndürebiliyor. Bazen sadece sosyal medyadan değil yakınlarımızdan da kırıcı yorumlar alabiliyoruz. Bunu yaşayan çok arkadaşım var. Ayrıca cosplayerlar arasındaki bir diğer problem de bazen sadece sözel olarak değil fiziksel ve psikolojik olarak da rahatsız edici durumlarda kalabiliyoruz özellikle cosplayle uğraşan bayan arkadaşlarda daha çok oluyor. Buraya emeğimizi göstermek ve eğlenmek için geliyoruz. Bu tür etkinlikleri farklı şekilde algılayanlar var maalesef hala. Neyse ki insanların bakış açısı değişmeye başladı. Eskiye oranla daha iyi karşılanıyoruz artık toplumda :))

 

 

 

Katıldığınız etkinliklerde, gördüğünüz diğer Cosplayer arkadaşları hiç kıskandığınız oluyor mu?

 

Genelde çoğu, arkadaşlarımız olduğu için kıskançlıktan çok gurur duyuyoruz. Fakat insan elbette özeniyor ‘’Keşke ben de böyle dikebilsem , keşke ben de bunu yapsaydım.’’  Tarzında ya da aynı etkinlikte bazen bizimle aynı karakteri yapan başka insanlar oluyor, insan ister istemez bir karşılaştırma yapıyor.

 

Bu alanda bulunan birçok Cosplayer arkadaşımız mevcut. Tanıdığınız veya sevdiğiniz bu arkadaşlara ve son olarak takipçilerinize ayrıyetten okurlarımıza buradan neler söylemek istersiniz?

 

Yapmak istediklerinizin peşini asla bırakmayın. Ben bunu asla yapamam demeyin. Onu yapabilmek için daha çok pratik yapmanız yeterli. Yapamayacağınız hiçbir şey yok! Yardım almaktan da çekinmeyin. Bana ya da başka cosplayerlara danışabilirsiniz. Kimse sizi terslemeyecektir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha fazla sorunuz olursa bana ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler!

 

 

Önceki Haber

Türk Twitch Yayıncılarının Takipçi Sayıları

Sonraki Haber

CS:GO Panorama UI Kullanıma Sunuldu