Haftanın Cosplayer'ı : Melisa Akkuş

Diğer Haberler Ahmet Kökyar

Arkadaşlar merhaba, Haftanın Cosplayer’ı serimizin devamında yeni bir isim ile karşınızdayız. Bu röportajımızdaki konuğumuz Melisa Akkuş oldu. Öncelikle kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.  Cosplayer'lık macerasına abisi ve ablasının izlediği animeleri görüp etkilenerek başlayan Melisa, devamında sizler için soruyu yanıtlıyor.

Yazıyı daha fazla uzatmadan, hemen röportaja geçelim isterseniz.

 

İlk olarak Cosplay çalışmaları yapmaya ne zaman başladınız ve sizi bu hobiye iten şey neydi?

 

Çocukluğumdan beri hep abim ve ablamdan görerek animeleri seven ve izleyen biri olmuşumdur.Ayrıca karakterlerin renkli saçları,şirin yüzleri,masum tavırları ve örnek alınacak davranışları beni her zaman kendine çekmiştir.Kısaca çocukluğumdan beri onlar gibi olmak istedim. Ortaokul son sınıfta arkadaşlarım İcon adlı bir etkinliğe davet ettiler beni. Bende bir şekilde kostümümü tamamlayarak ilk cosplayimi yapmıştım. (Tokyo Ghoul/Touka Kirishima)

 

 

Bildiğiniz üzere ‘Cosplay’ ve ‘Cosplayer’lık’ kavramı doğuştan gelen bir yetenek, bu noktada bu olay yetenek dahi olsa öğrenilmesi gereken püf noktaları da elbette mevcut. Peki tüm bu  ince ayrıntıları nasıl öğreniyorsunuz?Aslında cosplay yetenekle alakası olmayan bir hobi benim açımdan. Azimle ve büyük bir uğraşla herkes yapabilir. Cosplay işine girdiğimde dikiş,craft,makyaj,peruk şekillendirme gibi temel işlerde sıfırdım ve hiçbir bilgim yoktu. Bir süre sonra heves ettiğim karakterlerleri yapamayınca gerçekten çok üzülüyordum.Bu böyle olmaz dedim ve neredeyse her gün özenle vakit ayırdım,kendimi zorlayarak öğrenmeye çalıştım.İlk dikişi çözmeye çalıştım ve 4-5 ay deli gibi sürekli düşündüm.Halk eğitimlerdeki öğretmek amaçlı dikilip sökülen tüm elbiseleri topladım ve onlardan dikiş kalıbı oluşturmaya çalıştım.Gerçekten bazen ağlayarak yapıyordum çünkü başta sevmiyordum.Daha sonraları dikişlerimi düzeltip,insanlar överek güzel buldukça bendeki heves daha çok arttı.Yaptıkça daha çok eğlendim ve daha çok geliştim.Şimdi ise hedefim imkansız görünen büyük projelerimi gerçeğe dönüştürebilmek

 

Kostümleri hazırlarken yaralanmalar ya da ne tür zorluklar yaşıyorsunuz?

 

Kullandığım malzemeler normal marangozların ve inşaat işçilerinin kullandığı malzemeler 😅 Ellerim maket bıçağı kontrolsüzlüğünden dolayı çoğu kez parçalandı ve derin kesik izleri kaldı. Ama en çok üzüldüğüm ve canımı yakan iki olay oldu.İlkinde silikonla craftı sağlamlaştırırken bacağıma kocaman sıcak silikon damladı ve 3. derece yanık oluşturarak iz bıraktı.İkinci olay ise Gist 2018 etkinliğine hazırlanırken son kostümümde birkaç sıkıntı oldu ve 3 gün boyunca uykusuz kaldım.(Evet bu bir rekor olmalı)Etkinlikte 6 saat ayakta duruyordum eve varınca kostümümü bitirmeye çalışıyordum.Etkinliğe son 2 saat kala vücudum uykusuzluğu kaldıramadı,boya ve patexi de korumasız bir şekilde kullanınca zehirlenme geçirdim.Son gün etkinliğe gidememek baya üzmüştü beni ve kostümümü de tamamlamıştım.Ayrıca ben etkinlikten önce asla yemek yiyemem.Su içsem bile göbeğim şişiyor bu da kostüm içinde güzel durmamı engelliyor.Yani 6-7 saat aç kalıyorum belki de daha fazla

 

 

Kahramanınızı veya karakterinizi tamamladıktan sonra nasıl hissediyorsunuz?

 

Öncelikle özellikle yabancılara bakıyorum.Onlarla kıyaslayıp,onlara göre kalitesi nasıl diye kendi kafamda ölçüp biçiyorum.Tamamiyle istediğim şekilde olunca sanal ortamda paylaşıyorum ve birçok insanın düşüncesini alıyorum.

 

Daha çok hangi alanda(anime,film,dizi gibi) Cosplay çalışmaları yapmayı seviyorsunuz?  Ve neden?

 

Genelde League of Legends oyunundan karakterleri yapıyorum.Hepsinin ayrı bir hedefi,hikayesi,karakterist özellikleri ve dış görünüşlerinde küçük küçük ipuçları var.İlgimi çeken tarafı ise çok yönlü olmaları.

 

 

Kostümleri hazırlamanın zorlu bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bu aşamada sizi en çok zorlayan, kostümün hangi bölümü oluyor?

 

Her kostümün farklı zorlukları vardır.Kiminin omuz zırhı daha gösterişlidir,kiminin silahı çok daha fazla uğraş gerektirir.O yüzden net bir cevap veremeyeceğim.

 

Cosplay ile uğraşan insanlar arasında iletişim nasıl sağlanıyor? Sınıf grubu gibi WhatsApp grupları mı açıyorsunuz? Bunun yararını görüyor musunuz?

 

Benim gerçekten çalışmalarını beğendiğim ve heyecanla beklediğim 4-5 cosplayer var.Hepsinin de ayrı ayrı iyi olduğu bölümler var.Abim/ablam olarak gördüğüm iyi insanlar.Genelde bir sıkıntım olduğunda onlarla iletişime geçiyorum.Benden daha uzun zamandır bu işi yaptıkları için verdikler fikirler bana yol gösteriyor.

 

Her işte olduğu gibi bu alanda da birçok problemler yaşadığınızın farkındayız. Bu aşamada çevrenizde yaşadığınız sorunlar genel olarak neler oluyor? Ve nelerin düzelmesini istersiniz?

 

Çoğu insanın aksine ailem her adımım ve her gelişmemde yanımdalar.Özellikle ablam benim daha çok gelişmem için her zaman yanımda.Kısaca sırtım hep sağlam yere dayalı. Cosplay ortamında ise fotoğraf çekilen ve destekleyen insanlar benim başarılarımda tamamiyle omurga görevindeler.Beni ayağa kaldıran,güçlendiren,cesaretimi toplayan ve depresyona girdiğimde “kendine gel Melisa sen Nyx Cosplay’sin” diye uyarıp her daim yanımda olan destekçilerim/takipçilerim var.Sanırım azmimin ve çabamın sebebi takipçilerimin/destekçilerimin bana olan ilgisi ve sevgisinden geliyor.Herkesi ayrı ayrı çok seviyorum ve her zaman yanımda olun lütfen,siz oldukça ben daha güçlüyüm

 

 

 

Katıldığınız etkinliklerde, gördüğünüz diğer Cosplayer arkadaşları hiç kıskandığınız oluyor mu?

 

Hayır kıskanmıyorum aksine beğendiklerim olduğunda yanlarına gidip çok güzel yapmışsın diyorum tanısam da tanımasam da. Hatta resim çekiliyorum ve kendi takipçilerimle paylaşıyorum çekildiğim kişinin emeğini görmeleri için

 

Bu alanda bulunan birçok Cosplayer arkadaşımız mevcut. Tanıdığınız veya sevdiğiniz bu arkadaşlara ve son olarak takipçilerinize ayrıyetten okurlarımıza buradan neler söylemek istersiniz?

 

Cosplay hobisi ilginizi çekiyorsa kesinlikle denemekten çekinmeyin. Eğer gelişmek ve birşeyler öğrenmek istiyorsanız azminiz ve öğrenme isteğiniz bu yoldaki en büyük arkadaşlarınız olacaktır.  Gelişmekten ve değişmekten korkmayın  KMF etkinliğinde Oyuncak Ustası Jinx olacağım mutkala yanıma uğrayın tanışalıım

 

 

 

 

Önceki Haber

Belki Olmaz Dedik Ama Oldu: Steam'e KDV geldi.

Sonraki Haber

CS:GO Panorama UI Kullanıma Sunuldu