Haftanın Cosplay'i : Yaya Han

Diğer Haberler Ahmet Kökyar

1999 yılında Anime Expo, farkında olmadan cosplay endüstrisinin gelecekteki yıldızlarına ev sahipliği yapmıştı. Elbette, o zamanlar daha 17 yaşında olan Yaya Han'ın, yaklaşık yirmi yıl sonra cosplay endüstrisinin en ikonik figürlerinden biri olacağı aklının ucundan bile geçmiyordu. Eğlenmeye ve yaratıcılığa odaklanan Yaya, yaptığı her cosplay çalışmasında  en sevdiği karakterlere duyduğu saygıyı gözler önüne seriyordu.

2005 yılında bir atılım gerçekleştirdi ve Cosplay dünyasına tam zamanlı olarak geçiş yaparak, yaptığı gündelik cosplayerle kendine bir gelir kaynağı yarattı. Yaya "profesyonel bir cosplayer" olarak adlandırmaktan ne denli rahatsız olduğunu sürekli dile getirmekte. Ancak Cosplay sahnesinin ekonomik bir endüstri haline nasıl geldiğini gördükçe gururlanmaktanda çekinmiyor.

Yaya'nın markasının birçok yönden filizlendiği inkar edilemez bir gerçek. Jo-Ann Kumaşları ile marka bilinci oluşturma anlaşmasıyla, kendine özgü aksesuar takımını tasarladı ve elektriği manipüle eden bir karakteri temel alan çizgi roman dizisine marka yüzü oldu. Ayrıca Syfy'nin Cosplay Heroes’una da dahil olmak üzere birçok şovda rol aldı. ve TBS'nin Nerds'un rekabet şovu King of the Nerds'ın ikinci sezonunda misafir hakimi olarak getirildi.

2014'te Cosplay topluluğunun büyümesiyle daha fazla eleştiriye ve şahsına yapılan bedensel küfürlerin bir hayli arttığını yaptığı bir röportajda dile getirmişti. 

Hayranlarına sunduğu her cosplay çalışmasında görüleceği üzere Yaya'nın kendine olan güveni bir hayli fazla. Fakat yukarıda da yazdığımız üzere bunu dile getirmekten pek hoşlanmıyor kendisi. Zırhlı bir Batgirl ya da bakımlı bir Psylocke olmasına bakılmaksızın, Yaya karakterlerinin her birine benzersiz bir tutum kazandırıyor.

Her şeyde olduğu gibi tasarımlarda da bir maliyet var: Zaman! Facebook sayfasında Yaya, Cosplay yapmanın "yaratıcılığın nihai şekli ve hayranlar ve sanatçılar için samimi bir ifade biçimi" olduğuna inandığını belirtmişti. Büyük konferanslarda öne çıkan bir konuk olarak görünmesi ve bir aksesuar takımı hazırlama gibi projeler üstlenmeye gönüllü olması, “param bitti gün yüzüne çıkmalıyım artık” olarak eleştirilmişti, ancak bu gerçekten tamamen uzak.

Yaya, bulduğu her fırsatta cosplay tutkusundan ve sevgisinden bahsediyor.

Son zamanlarda ki en büyük ilham kaynağı ise, League of Legends!  Kendi deyişiyle, Gönül Avcısı Ashe "çıktığı andan itibaren gönlünü avlamıştı!". Daha öncesinde Kamui Cosplay’i için kullandığı yayın üzerinde bazı değişiklikler yapıp, kostümüne de altın rengini kaplamalar ekleyerek Dünya’nın ilk Gönül Avcısı Ashe cosplay’ini yapmıştı. Ve tüm bunlar sadece 60 saat içinde gerçekleşmişti. Savaş Ustası Katarina ve Arcade Miss Fortune kostümleriylede League of Legends hayranlarının büyük övgüsünü almıştı.

Önceki Haber

Bahçeşehir Üniversitesi eSpor BURSU Başlıyor !

Sonraki Haber

Geek Fest 2018'te Corsair Ekipman Ödüllü Büyük Turnuva