RTÜK : YouTube ve Twitch Değil Dizi Platformlarına Denetim Geliyor

Diğer Haberler Ahmet Kökyar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yani RTÜK'ün üst düzey üyelerinden olan Doç. Dr. Hamit Ersoy geçtiğimiz günlerde oyun Twitch ve YouTube camiasında dönen bu yoğun tartışmaya kesin bir açıklık getirdi.

Ersoy'un sözlerine göre gelecek olan denetleme YouTube, Twitch, Facebook gibi sosyal ağları değil; Netflix, BluTV gibi internet televizyonculuğu üzerine kurulmuş platformları kapsayacak.  Böyle bir şeyin şuanlık mümkün olmadığını dile getiren Erson, sözlerine şu şekilde devam etti :

 

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir."

 

Bildiğiniz üzere GENÇ kategorisi altında bulunan çoğu kişi, geleneksel medya yani televizyon ve radyo gibi platformlardan uzaklamış; Bunun yerine sosyal ağlardan yayın takibine başlamışlardır. Bunun üzerinede Ersoy'un sözleri şu oldu :

 

"Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz. Yani internet ortamında yayıncılık faaliyeti yapanları denetleyeceğiz. Onların dışında YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK'ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir. İnternet ortamında 'geleneksel mecralarda yapılan içeriği' paylaşan, şimdilik 'yayıncı' denmeyen ama aslında internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşları denetleyeceğiz sadece. Dolayısıyla şu ana kadar gösterilen tepkilerin yersiz olduğunu, endişeye mahal olmadığını, uçsuz bucaksız internet dünyası içinde çok sınırlı bir yetkinin RTÜK'e verildiğinin ve Avrupa Birliği standartlarına göre yayıncı kimliği taşımayan hiçbir kullanıcının içeriğinin denetlenmeyeceğinin bilinmesi gerekiyor."

Önceki Haber

Hazreti Yasuo Facebook'tan Çekiliyor!

Sonraki Haber

CS:GO Panorama UI Kullanıma Sunuldu