PUBG Mobil'de 5 EFSANE, 5 REZALET!

PubG Mehmet Atagul

Geçtiğimiz günlerde haberlerini yaptığımız PUBG Mobil çıkışı, hatta fragmanı oldukça heyecan uyandırmıştı. 2017 nin en başarılı oyunu olarak tanıtabileceğimiz PUBG başarı ile mobil çıkışını yaptıktan hemen sonra eleştiri yağmuruna tutuldu. Gerçi güzel yönleri olsa da kötü yönleri bir anda telefonunuzun duvarda parçalanması ile sonuçlanacak rage moments ların kapısını açabilir.

5 Güzel geliştirme ile başlayalım, PUBG'nin telefona aktarımında gördüğümüz 5 efsane.

Erangel dolu dolu.

PUBG'de ilk harita olan Erangel, oyunun da isim yaptığı ve başarısının ana sebeplerinden birisi diyebileceğimiz harika bir harita.  Mükemmel ve eşit dağılan orman, harika dağlar ve tepeler. Ne çok büyük ne de çok küçük, battle royale bir oyunda karşılaşabileceğiniz en başarılı haritalardan birisi Erangel. 

Mobil versiyonu için bolca değişiklik beklediğimiz harita bizi oldukça şaşırttı, özellikle ağaçlandırmada bir değişiklik yapılmaması biraz cesur bir karar olsa da aslında oldukça güzel. Zaten ağaçlandırmayı gördükten sonra ilk düşüneceğiniz şey "ben bu telefonda bu oyunu nasıl oynuyorum yahu kasması gerekmiyor mu?" olacak.

Otomatik toplama

Rakibi oyunlarda bizleri en çok zorlayan şey şüphesiz yerde bulduğumuz eşyaları alırken aralarından seçmek zorunda olduğumuz istenen yada istenmeyen eşyalar. Bu durum vakit kaybı ve savunmasız geçen saniyeler sonucunda bolca ölüm getirebiliyor, özellikle bunu artık pusu kurmak için kullanan mobil oyuncular da var. Ne diyelim, kazanmak için her yol mübahtır. Ancak PUBG'de durum biraz farklı.

Üzerinizdeki silahların mermisini ve ihtiyacınız olabilecek potansiyel eşyaları yerden anında toplayan otomatik bir sistem ile karşı karşıyayız ve bu hem oyun deneyimimizi hem de stratejilerimizi mükemmel etkiliyor.

Ses ve görüntü yönetimi

Mobil versiyonlardan asla beklemeyeceğimiz bir başka şey ise 7.1 düzeyinde ses kalitesi. Tamam bir 7.1 değil ancak ses kasmak gibi alışkanlık ve tecrübesi olan oyuncular için mükemmel tasarlanmış yapısı ile PUBG bizleri üzmüyor. Ses üzerinde gecikme yada kesilme yok, CS'de ses kasar gibi mobil PUBG'de de ses kasabilirsiniz.

Otomatik koşma

Bir diğer artı ise otomatik koşma. Ellerinizin terlediğini ve parmaklarınızın yorulduğunu hissettiğinizde oyun zevki adına pek bir şey kalmıyor. Ancak PUBG bu durumu önlemek amacı ile size harika bir seçenek sunuyor. Otomatik koşmaya basıp paldır küldür gidiyorsunuz..

Çatışma heyecanı

Mobil versiyonda eminim ki bir çoğumuzun kuşku ile baktığı durumların başında çatışma heyecanı olacak mı sorusu vardı. İnanın oyunu denediğimiz tüm süre boyunca girdiğimiz tüm çatışmaların son saniyesine kadar her anından mükemmel zevk aldım. Mobil versiyon için oldukça önyargılı bir oyuncu olmama ramen test sürecimin başından sonuna kadar oldukça eğlendiğimi rahatlıkla belirtebilirim.

Gelelim 5 rezalete. Oynadığımı süre boyunca yaşadığımız ve gördüğümüz 5 sıkıntıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Touchscreen < mouse ve klavye

Bir çok oyuncu oyunu telefonlarının ya da tabletlerinin touchscreen leri ile oynarken bazı kullanıcılar android PUBG'yi bilgisayarlarına kurup emulatorler aracılığı ile klavye-fare komutlarına bağlıyorlar. Bu durum inanılmaz bir avantaj sağlamakla beraber büyük bir haksız kazanç durumudur. Geliştiricilerin PUBG'yi bir an önce bu konuda geliştirip emulatorlerde çalışmasını önlemeleri gerekmekte. Öbür türlü, bu oyunun da bilgisayar versiyonundan farkı kalmayacak. Bilgisayar versiyonunda her yerde herkese headshot atan hileleri görüyorken bunda da klavye-fare ile oyuna girip haksız kazanç sağlayan kolsuzlar görüyoruz. 

Aim tam yerinde değil

Mobil versiyonun en büyük başarılarından birisi olarak görülen FPS halindeki görüşün güzelliği bir noktada fizik kurallarını zorluyor. Yani tamam tam yerine gitsin demiyoruz ancak ilk mermi bazen aim aldığınız yerin fazla uzağına düşebiliyor. Bu konunun da çözülmesi gereken kritik sorunların arasında yer alması gerektiğine inanıyoruz. Nitekim kurduğunuz bir pusu da atmanız gereken bir awm mermisinin tam kafaya gideceğinden emin olup elinizdeki tek atış şansını kullandığınız zaman o merminin başka diyarlara göç etmesi ufak bir sinir krizi ile sonuçlanabilir.

Sistem gereksinimleri biraz yüksek

Bildiğiniz gibi PC ve Konsol taraflarında PUBG oldukça güçlü bir kesime hitap ediyor. PUBG oynamak için elinizde olması gereken bilgisayar ya da konsol, etrafınızdaki bir çok insanı kıskandıracak cinsten olmalı. Mobil versiyonda da bu durum pek değişiklik göstermiyor. Özellikle denizde ve köprü altlarında gölge yansımalı yerlerde gezerken, sıçrayan ve parçalanan efektlerin bol olduğu mekanlarda bulunurken telefonunuzun ısısı bir anda elinizi terletebiliyor. 

Sona kaldıysanız bilin ki kör olma tehlikeniz var

Gördüğüm en ilgiç sorunlardan birisi harita hareketleri. Harita da kontrol sağlamak ciddi anlamda zor ve uğraştırıcı, bununla beraber hele bir de son 3 - 5 kişi kalmış ve son daire ile karşı karşıya iseniz haritanın en çok önem kazandığı zamanda kullanamayacaksınız. Büyütüp küçültmesi ayrı bir dert, sürüklemesi ayrı bir dert olan bu minik haritayı rahatça kullanabilmeniz için bolca alıştırma yapmanız şart, aksi taktirde ezbere oynamak zorunda kalacaksınız.

Çöl haritası yok

Gelelim oyunda gördüğüm en büyük eksikliğe, çöl haritası yok arkadaşlar. "Nasıl ulan ?" dedirten bu mevzu şaka gibi ama gerçek. İleride gelip gelmemesi konusunda tencent henüz bir bilgi vermedi ancak bu durumun açıklamasını şu şekilde yapabiliyoruz. Hepimiz biliyoruz ki PUBG çöl haritası gelmeden önce ne kadar kötü denilse de optimizasyon olarak daha iyidi. Muhtemelen çöl haritasının gelmesi ile sunuculara binen ekstra bir yük oluştu, yüklenecek ekstra binlerce paket. Telefon teknolojisi böyle bir durumun altından kalkabilirmi emin değiliz. Bu konu tamamen tahmine dayalıdır, hatta bu konu hakkında daha net fikirleri olan arkadaşların aşağıya fikirlerini yorum olarak yazmasını rica ediyorum.

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlayıp oyuna kaçıyorum sevgili Sihirdarlar, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Önceki Haber

Mobil PUBG erken erişimde

Sonraki Haber

PUBG'ye DEATMATCH modu geliyor!