/geliştir: Çarp ödülleri üzerine

League of Legends Sihirdar Vadisi

 

İlk olarak orman için olan hedeflerimizle başlayalım:

  • Her sınıf ve pozisyonun oyun başında çözmesi gereken ilginç problemleri olmalıdır.

  • Bir ormancı için tek seçeneğin "Nereye baskın yapabilirim?" olması, ormancı havuzunu küçültür ve hem orman hem de koridorda kendini tekrar eden bir deneyime yol açar.

  • Oyuncular, oynadıkları şampiyonun güçlü ve zayıf yönlerini ormanın zorluklarına karşı dengeleyerek koridorlar üzerinde baskı kurmaya çalıştıklarında oyun en sağlıklı hâlini alır.

Peki, tüm bunlar Çarp ödülleri için bu ne anlama geliyor?

ÇARP ÖDÜLLERİNİN KISA TARİHİ

Çarp ödülleri, ilk olarak 2015 sezonunda koridor oynanışına herhangi bir etki yapmadan ormancıların çok daha zor bir ormanda hayatta kalmaları için verilmişti. Bu ödüllerin ormancıların karşılaştığı zorlukları dengelemek konusunda bize yardımcı olacağını düşünmüştük; fakat oyuna eklendikleri andan itibaren çabucak bir sorun haline geldiler. Bu ödüllerin sağladığı güç, orman temizleme hızına bağlı olarak şampiyondan şampiyona tamamen farklılık gösteriyordu. Bu da bizi Çarp ödüllerini geri kalan herkesten daha etkili bir şekilde kullanan ormancıları engellemek için sezon boyunca hem orman kamplarını hem de Çarp ödüllerini güçsüzleştirmeye zorladı. Dengelenebilen Çarp ödülü çeşitlerine karar verdikçe, bu çeşitlerin bütün oyuncular için gitgide daha az heyecan verici olacağı da ortaya çıktı.

Aslında Çarp ödüllerini oluştururken niyetimiz zamanla ödülleri değiştirmek, mevcut seçenekler arasında geçiş yapmak ve sistemi genişletmekti. Ancak (1) sağlayabildikleri güç çok azdı, tasarımı genişletmek için az yer bırakılmıştı, (2) Çarp ödüllerinin profesyonel oyunlar dışında her seviyedeki kullanım oranı istenilen seviyenin çok altındaydı ve (3) sorunları çözmek için güçlendirildiklerinde orman için seçilen şampiyonları aşırı derece etkiliyorlardı.

ÖZET GEÇ: Oyun üzerinde çok az bir etkiye sahip olan ve doğru kullanmak için bazı sırları bilmeyi gerektiren, ayrıca daha iyi bir hâle getirmenin ya da genişletmenin mümkün olmadığı bir sisteme sahiptik.

DEĞİŞİM İÇİNDEKİ ORMAN

 Çarp ödülleri ile ilgili sorunlar hep var olsa da, üzerine inşa edildikleri orman uzun bir süre boyunca istikrarını korudu. Ormanda öncelik vereceğimiz şeyi belirlemek hep zor oldu. 2015 Sezonu'ndaki orman, şampiyon çeşitliliğini arttırmayı amaçlıyordu; ancak bunu canavarların verdiği altın ve deneyim ödüllerinde büyük bir artış yaparak gerçekleştirmeye çalışmıştı. Birçok oyun stratejisinin rakip ormanda avlanmak üzerine kurulduğu rekabetçi oyunlarda bu durum fazlasıyla açıktı ve bu da bizi orman ile ilgili bazı güvenlik önlemleri almaya zorladı. Ormanı ne zaman değiştirmemiz gerekse, Çarp ödüllerini mevcut sorunları çözmeye yönelik bir araç olarak kullanmaya çalıştık ve nihayetinde bunun yeterli olmadığını gördük. Her defasında ise kamplara yapılan doğrudan değişikliklerin çok daha etkili ve anlaşılabilir olduğunu fark ettik.

 

2016 sezonunun ortalarında, kendi aramızda Çarp ödüllerini kaldırmaya karar verdik. O andan itibaren de bu değişikliği yapacak uygun zamanı kovalamaya başladık. Bu bütün ormanı baştan aşağıya güncellemeyi gerektireceği için sezon öncesine kadar bekledik. Böylece Çarp ödüllerinin her zaman hedeflediği bazı yararlı etkileri de tekrar oluşturmak için zamanımız olacaktı. Çarp ödüllerinin iyi noktalarının çoğunun bu sezonki orman değişiklikleri tarafından özümsendiğine inanıyoruz. Örneğin:

  • Rota farklılığı - Birbirinden farklı Çarp ödülleri, her ormancının oynadığı orman şampiyonuna farklı araçlar sağlayarak buna göre bir rota oluşturmasını amaçlıyordu. Çarp ödülleri burada başarısız oldu; çünkü farklılıklar, kampları temizlemede yeteneklerin mi yoksa temel saldırıların mı kullanıldığı gibi geniş kategoriler üzerinden ortaya çıkıyordu.

    2017 Sezonu’nundaki kamp değişikliklerinin şampiyondan şampiyon daha fazla farklılık gösteren durumlar oluşturacağını düşünüyoruz. Ayrıca iş dengelemeye geldiğinde bu kampların bize biraz daha kolaylık sağladığına inanıyoruz. Bu da büyük problemleri üzerlerinde çok fazla uğraşmadan düzeltebileceğimiz anlamına geliyor.

  • Ormanda Kalma Süresi - Baskın yapmak için gerekli canı kırmızı güçlendirmeye çarp kullanarak doldurmak birçok ormancı için çok güçlü bir araçtı. Can doldurmayı kaybetmemek için bu seçeneğin bir kısmını Çarp'ın kendisine ekledik ve böylece ormancıların düellolar sırasında yapabilecekleri birkaç kurnazlık kaldığından da emin olduk. Ormanda kalmakta diğer ormancılara göre zorluk çeken şampiyonların, oyun üzerinde yine de etkili olmasını sağlayabilmek için bu durumu yakından izleyeceğiz.

  • Görüş Araçları - Keskingaga ve Kurt üzerinde kullanılan Çarpların her ikisi de ormancılara güvenebilecekleri görüş aracı sağlıyordu ve bazı sınıfların bu araçlara diğerlerinden daha çok ihtiyacı vardı. Suikastçılar artık Gece Kılıcı ile birlikte totemlerden gizlenebiliyorken, Kontrol Totemleri ve Keşif Çiceği de alan ve objektif kontrolüne olanak sağlıyor.

Çarp ödüllerinin bize (tekrar) gösterdiği gibi; orman, çeşitlilik eklemek ve şampiyonlar arasında uzun vadeli bir güç dengesi oluşturmak için çok zor bir yer. Oyuncuların yeni ormana alışmalarını yakından takip ederken, yeni stratejiler ve iyileştirmeler üzerinde çalışmaya başlayacağız. Oyuna zarar verebilecek kötüye kullanımları düzeltmeye hazır olsak da, yeni ve ilginç değişiklikleri benimsemekten çekinmeyeceğiz.

Vadi'de görüşmek üzere!

Önceki Haber

Sana Özel Sezon Özeti Devrede

Sonraki Haber

8.7 Yama Notları | Giderilen Hatalar