Tasarruf Modu ile Oyun Performansınızı Arttırın

League of Legends Ahmet Kökyar

Eski istemcinin kaldırılacağını duyurduğumuzdan beri, beta istemciden aynı performansı alamayan ya da FPS problemi yaşayan oyuncularımızdan pek çok soru alıyoruz.

Tekrar hatırlatalım; yeni istemcinin performans sorunlarını çözüp oyunu eski istemcide olduğu kadar rahat oynadığınızdan emin olmadan geçiş yapmayı planlamıyoruz ve performans sorunlarının düzeltilmesi için aralıksız çalışıyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız değişikliklerden ilki tasarruf modu.

Tasarruf modu nedir?

Tasarruf modu, güncellenen istemcide oyuncuların animasyonlu görseller, geçiş animasyonları, profil arka plan animasyonları ve benzeri başka “isteğe bağlı” görsel ögeleri kapatma imkanı sağlayan, açılıp kapatılabilir bir özellik. Tasarruf modu genellikle oyunu kabul etme anıyla oyun sonu ekranı arasında bulunan bu görsel öğeleri kapatarak mütevazı donanımlı bilgisayarlarda performansı arttırmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde 7.4 Yaması’yla birlikte yapılan güncellemenin ardından tasarruf modu artık oyun sırasında işlemci kullanımını en aza indirmek için arka plandaki istemciyi de kapatıyor. Oyun sona erdiğinde istemci yeniden başlatılıyor (dolayısıyla istemcinin devreye girmesi, arka planda çalıştığı zamana biraz daha uzun sürebiliyor).

Tasarruf modunu nasıl kullanabilirim?

7.4 Yaması’yla birlikte ayrıca tasarruf modunun oyuncuların donanım düzeyini tespit edebilmesini de sağladık. Böylece sistem…

  • En mütevazı ve mütevazı donanıma sahip bilgisayarlarda otomatik olarak tasarruf modunu devreye sokup oyuncuya bilgilendirme yapıyor.
  • Orta donanım düzeyindeki bilgisayarlarda ise oyuncuya tasarruf modunu açmasını öneriyor.

Eğer bu özelliğin sende aktif olmadığını düşünüyorsan, tasarruf moduna geçmek için yapman gerekenler çok basit:

  1. Beta istemcinin sağ üst köşesinde bulunan çark simgesine tıkla.

 

2. “Tasarruf Modunu Aç” seçeneğinin yanında bulunan küçük kareye tıkla.

 

İşte bu kadar basit!

Mütevazı donanımlı bilgisayardan kastınız nedir?

Eğer bilgisayarının özellikleri aşağıdaki maddelerden herhangi birine uyuyorsa, bilgisayarın “mütevazı donanımlı” demektir.

  • İşletim sistemi Windows 2000, XP ya da Vista ise
  • 4 GB’den daha düşük fiziksel hafızaya sahipse
  • İşlemcisi tek çekirdekliyse
  • Çalışma hızı 2Ghz’den düşükse

Tasarruf modu oyun performansını ne kadar arttıracak?

Bilgisayardan bilgisayara değişmekle birlikte, yaptığımız testlerde bu modun ortalama 20 FPS kadar artış sağladığını tespit ettik.

Tasarruf modunu geliştirmeyi sürdürecek misiniz?

Evet, her yamada tasarruf modunun daha fazla etkili olmasını sağlayacak değişiklikler üzerinde çalışmaya ve bu değişikliklerin oyuncularımız üzerindeki etkisini gözlemlemeye devam edeceğiz.

Önceki Haber

7.5 Yaması - Aatrox düzenlemesi

Sonraki Haber

/geliştir: Alışılmadık enstrümanlar ve yeni notalar