Yeni Şampiyonlara İsim Bulmak

League of Legends Baris Erbay

Kled, Xayah, Illaoi, Kayn. Tüm LoL oyuncuları bu kelimeleri duymuş, okumuş, hatta bazen haykırmıştır. Peki nereden çıktı bunlar?

Şampiyonlara isim koymak, öncelikli olarak Hikâye Ekibi yazarlarının görevi. Bu süreç şampiyon geliştirmesinin ilk gününden başlıyor. Bol bol araştırma yapmak, isimler üzerinde tartışmak ve hem yazarların kendilerinden hem Şampiyon Ekibi’nden hem de yerelleştirmeden bir sürü ret yemek gerekiyor. Ama işin sonunda, elimizde mutlaka bir tane isim kalmış oluyor.

 

Hikaye Taslakları ve Berbat Geçici İsimler

Şampiyonun görselleri, konusu ve kişiliğiyle ilgili genel bir yön belirlendiğinde, isim bulma süreci de başlıyor. Hikâye Ekibi yazarlarından Michael “CoolRadius” McCarthy “İsim bulmayı ya sürekli erteleriz ya da sürekli aklımızdadır,” diyor. İsim bulma işi bazen geçici olarak bir kenara bırakılıyor. Ama böyle bir durumda bile, hikâye taslakları üzerinde çalışma zamanı geldiğinde şampiyona isim bulmak kaçınılmaz hale geliyor. Öykü taslakları, konsept çizimlerinin hikâyelerdeki karşılığı. Yeni şampiyonun kişiliğini keşfedip tanımlamak için hakkında kısa hikâyeler yazılıyor.

Odin “WAAAARGHbobo” Shafer, “Nasıl durduğunu denemek için taslaklarda bazı isimler kullanırız,” diyor. “Kulağa güzel mi geliyor yoksa bir garip mi?”

Bu taslakları ekibin geri kalanıyla paylaşmanın da zor yönleri var elbet. Adı olmayan bir şampiyondan nasıl bahsedilebilir ki? Yazarlar genellikle şampiyonlara geçici isimler koymaktan kaçınmaya çalışıyor. Çünkü bu isimler zaman zaman kalıcı hale geliyor. Ariel “Thermal Kitten” Lawrence “Geçici isimler bir bakmışsınız şampiyonu ele geçirmiş,” diyor. “Herkes isme o kadar alışıyor ki ondan vazgeçmek imkânsız oluyor.


Kindred, geçiciyken kalıcı olan isimlere bir örnek. Ama onda karar kılınmadan önce bile bir sürü seçenek gözden geçirildi. Ekip, karanlık peri masallarını çağrıştırdığı (şampiyonun amaçlarından biri) ve İngilizce


Yazarların şampiyonlara çok erken isim koymamak için kullandığı bazı yöntemler şöyle:

 • Kimsenin telaffuz edemediği bir geçici isim koymak: WAAAARGHbobo hikâye taslaklarında, ekipteki kimse telaffuz edemediği için genellikle Aztek isimleri kullanıyor. “Xllih gibi şeyler seçerim, insanlar yanıma gelip ‘Bu nasıl söyleniyor’ falan diye sorarsa amacıma ulaşmışımdır.”
 • Gerçekten berbat bir geçici isim koymak: Matthew “FauxSchizzle” Dunn, “Kimsenin seçmek istemeyeceği kadar saçma geçici isimler bulmaya çalışıyorum,” diyor. “Herkes ‘Off abi bu ne biçim isim, hemen yenisini bulalım’ diyorsa başarılı olmuşumdur.” Örneğin Aurelion Sol’ün geçici ismi “Göklerin Sucuğu”ymuş.
 • Oynanış tasarımı için kullanılan ismi kullanmak: Bu yöntem kullanışlı ama genellikle adın kalıcı hale gelmesiyle sonuçlanıyor. Thermal Kitten “Bu isim de karakterin kişiliğini epeyce etkiliyor ve sık sık unvanına dönüşüyor,” diyor. “Örneğin Taliyah’ya çok uzun süre ‘Taşların Dokuyucusu’ dedim, şimdi unvanı o.”

  DÜNYA ORTAMI AMAÇLARI

  Yazarlar isim düşünmeye başlamadan önce hep beraber hedef belirlerler. Çoğu isim için geçerli olan bazı genel kurallar vardır. Mesela isimleri söylemek epey kolay olmalıdır (Illaoi istisnaydı). Bu genel kuralların yanında, şampiyona özel üç ila beş hedef daha olur. Bunlar önem derecelerine göre sıralanır.

  Örneğin Camille’e isim ararken hedeflenenler şunlardı:

  • Aristokratlık ve ayrıksılık yansıtmalıydı
  • Görgülü bir Piltover hanımını çağrıştırmalıydı
  • Kulağa cazip gelmeliydi ama “güzel” gelmemeliydi
  • Kadınsı olmalıydı
  • Uzunsa kısaltılarak takma isme dönüştürülebilmeliydi


  Böyle hedefler yazarların ve Şampiyon Ekibi’nin geri kalanının, düşünülen isimlerin iyi olup olmadığına karar vermesini kolaylaştırıyor. “Bazen isimleri ekiple paylaştığımızda, herkes çok beğeniyor ama bir kişi isme büyük bir şiddetle karşı çıkıyor. ‘Kardeşimin çok leş bir eski sevgilisi vardı, adı Xeraaggherimer’di, bu ismi kesinlikle kullandırtmam!’ gibi durumlar yaşanabiliyor,” diyor CoolRadius. “Bu yüzden üstünde önceden anlaşılan hedefler koymak çok mantıklı. İsmin şampiyona uygun olup olmadığını daha iyi ölçebileceğimiz bir yöntemimiz oluyor.”

  Tüm şampiyon isimleri için geçerli olan bazı ölçütler de var. Mesela:

  • İsmin en kısa hali ne? Bu hali de hedeflerimize uyuyor mu?
  • Yerelleştirme yaptığımız dillerin çoğunda kolay telaffuz ediliyor mu? Bunu sınarken genellikle sunucuların ismi bağıra bağıra söylediğini hayal ederiz.
  • Yazıldığı gibi mi okunuyor? Okunmuyorsa, herkesi sürekli uyarmak gerekebiliyor (VEYgar/VEIgar, CassIOpeia/CassiopEIA). Ama bunun bir çözümünü bulduk sayılır: Yeni şampiyonların neredeyse hepsi oyun içinde isimlerini söylüyorlar. Mesela “Benim adım Illaoi, ruhları sınamaya geldim,” veya “Selam, ben Zoe!” gibi.
  • Kelime ilginç mi, söylemek keyifli mi?
  • İsmi benzer şekilde okunan başka şampiyonlar var mı? Her şampiyonun kendine özgü olabilmesi için bundan genellikle kaçınıyoruz. Ayrıca kafa karıştırıcı.

  İSİM ARAYIŞI

  Hedefler belirlendikten sonra, yazarlar potansiyel isimlerin listesini çıkarır. Listeye giren isim sayısı şampiyona ve yazarların kim olduğuna bağlıdır ama genellikle 100-200 civarındadır. Bazen ilk listede 500’den fazla isim olabilir ama bunlara isimlerin alternatif yazılışları da dahildir.

  Bebek ismi kitapları ve siteleri genelde iyi bir başlangıçtır ama listeye giren isimler genellikle doğrudan bu kaynaklardan seçilmez. WAAAARGHbobo, “İsim bulurken bir amacımız da farklı ve LoL evrenine özgü olmasıdır,” diyor. “Mesela ‘Becky’ gibi isimler pek tercih edilmez.” (Evet Caitlyn diye bir şampiyon var ama… eskiden Riot ve LoL şimdikinden oldukça farklıydı.)

  “Illaoi” başta isim veri tabanlarından araştırılan ama olası isimlerinin hiçbiri doğrudan bu kaynaklardan seçilmemiş şampiyonlara güzel bir örnek. Illaoi’ye isim ararken hedeflerimizden biri egzotik olmasıydı.

  Normalde bu niyetle çalışmayız ama Illaoi Runeterra’nın ücra bir köşesindeki bir adada yaşıyor. Onun karakteri için mantıklı olacağını düşündük.

  WAAAARGHbobo; antik Polinezya, Avustralya ve Yunan dilleriyle Hawaiice ve Latincedeki insan ismi türetme kurallarını inceledi. Süreci “Dillerin ortak noktalarını araştırdım. Sık kullandıkları harflere, hiç kullanmadıkları harflere dikkat ettim,” diye anlatıyor. Örneğin tüm bu dillerde çift L kullanımı yaygındı, V harfi ise yok gibiydi (ama yokluğu başka yöntemlerle telafi edilebiliyordu). “Oradan sonrası, bu uzun kurallar listesine uyan bir sürü isim oluşturmaya bakıyordu.” Oluşturulan diğer isimlere örnek olarak Illuora, Illuka, Ioelu, Yaotl ve Yutu’yu verebiliriz.

  Bazen şampiyona isim bulmak, araştırma yapmakla başlar. FauxSchizzle, “Şampiyonun dünyasını daha iyi anlamama ve onunla duygusal bağ kurmama yardım edecek kitaplar okumaya çalışırım,” diyor. “Ornn için volkanlar ve İskandinav mitolojisi hakkında bol bol kitap okudum.” Araştırmada isimlerin kökenleri de aranabilir. “Bir ismi beğendiysem ama hangi yazılışını kullanacağımdan emin olamadıysam, ismin Latince ya da Arapça kökenini araştırıp nasıl uyarlayabileceğimi görmeye çalışırım,” diyor Thermal Kitten. “Dev gibi bir liste yaparım, sonra oradaki isimleri elerim.”

  Şampiyon ismi ararken kullanılan bir başka yöntem de ilgili oldukları bölgenin isim türetme kurallarına uymak. WAAAARGHbobo “Diller esnek olduğu için, bölgelerin de isim türetme kuralları (eğer yazıldıysa) kasten pek kesin yazılmamıştır,” diyor. Genel kural, Targon isimlerinin hem hece yapısı hem de anlam olarak Helenistik (antik Yunan ve Roma) çağrışımlı olması. Hiçlik isimleri ise modern Shurimacadan ayrı bir dil olan antik Shurimacadan geliyor ve genellikle kesme işaretiyle ayrılmış iki bölümden oluşuyor. Yordle isimlerinde genellikle harf tekrarı ve şirin bir tını var. Çoğu çok basit, Heimerdinger hariç tabii!  İsim ararken kullanılan başlangıç noktalarından biri de tüm LoL şampiyonlarının isimlerinin alfabetik sıralamasına bakıp, listede hangi harfin “eksik” ya da az olduğunu tespit etmek. Bu şekilde hem az kullanılmış bir harfle başlayan hem de şampiyona uygun bir isim türetebiliyoruz. “Bu tür kısıtlamalar, son karar o yönde olmasa bile yaratıcılığınızı kamçılayabilir,” diyor CoolRadius.

  Bazen seçilen isim eksik harflerden biriyle başlamaz. Bunun nedeni kısmen harflerin kendilerine özgü birer ağırlığı olması. Örneğin:

  • ile başlayan pek isim olmamasının bir sebebi var. Kulağa egzotik gelen bir harf. Söyleyince akla ‘yordle’ gelmiyor.” -CoolRadius
  • saldırgan, kulağa ‘vuran’ bir harf. Kayn’in adını da bu sebeple seçtik. Adı K sesi ile başlayan bolca şampiyonumuz olmasının sebebi de bu olabilir.” –CoolRadius
  • R, Rakan gibi birine son derece uygun bir ses bence. Kendine güvenen, tatlı dilli, ‘artiz’ bir tip. Son üçe kalan isimlerinin üçü de R ile başlıyordu. Neden öyle düşündük bilmiyorum ama diğer isimler kulağımıza o kadar ‘artiz’ gelmedi.” –WAAAARGHbobo

  Ayrıca kaçınmaya çalıştığımız harfler de var:

  • Q çok sorunlu. Asya’da ve Avrupa’da birbirinden çok farklı şekillerde telaffuz ediliyor.” –WAAAARGHbobo
  • ve L de sıkıntılı olabiliyor çünkü bazı bölgeler telaffuz etmekte zorlanıyor. Bir adı telaffuz etmeyi zorlaştırdığının ve oyuncuların yüzde kaçının zorlanacağının farkında olmak çok önemli.” –WAAAARGHbobo
Önceki Haber

Gruplardaki Değişiklikler

Sonraki Haber

/GELİŞTİR: YAKLAŞAN ARAM DEĞİŞİKLİKLERİ