Hearthstone Genel Bakış

Hearthstone Ahmet Kökyar

Hearthstone: Heroes of Warcraft, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen oynaması ücretsiz dijital tahsil kart oyunudur. Mart 2013'te Penny Arcade Expo'da açıklanan oyun, Ocak 2014'te açık beta sürümüyle çıktı. Mart 2014'te Microsoft Windows ve macOS işletim sistemlerinde piyasaya sürüldü. Mart 2014 itibarıyla 10 milyondan fazla kayıtlı oyuncusu vardır.

Nisan 2016 itibariyle Hearthstone’un 50 milyon kayıtlı oyuncuya ulaştığı duyuruldu.

Hearthstone bir toplanabilir kart oyunudur. Birçok seçenek arasından uygun kartları seçerek rakip kahramanı yenmek hedeflenir. Oyuncular kendi destelerini oluşturabilirler. İki oyuncu arasında, sıra tabanlı maçlar yapılır. Oyunlar Blizzard firmasının Battle.net sistemi üzerinde çalışır. Oyuncular çeşitli oyun türlerinden birini seçerek oynayabilir. Tek oyuncu olarak farklı zorluklarda yapay zekaya karşı oynanabileceği gibi; insanlara karşı sıradan oyun veya çeşitli ödüller içeren arena oyunu da oynanabilir. Oyun en başta basit kart paketi ile başlar. Başarı ve tecrübe ile yeni kartlar açılır. Kartlar oyunun marketinden parayla satın alınabileceği gibi, oyunda tecrübe ile elde edilen altın puanlar karşılığında da alınabilir. Oyuncular istemedikleri kartları "kum" adı verilen bir birime dönüştürerek bununla istedikleri kartı kendileri de üretebilmektedir.

Kartlar ve bedelleri
  Normal Kart Altın Kart
Nadirliği Simge rengi Bozma bedeli Üretme bedeli Bozma bedeli Üretme bedeli
Temel yok - - - -
Sıradan beyaz 5 40 50 400
Nadir Mavi 20 100 100 800
Destansı Menekşe 100 400 400 1600
Efsanevi turuncu 400 1600 1600 3200

İnsan oyuncuların seçebileceği dokuz farklı kahraman bulunur. Oyuncular bu kahramanlardan birini seçerek mücadele etmek zorundadır. Her kahramanın ayrı kartları bulunur. Ancak ortak kartların çokluğu ve kart işçiliği ile benzer birçok karta sahip olabilirler. Her kahramanın ayrı bir kahraman gücü bulunmaktadır. Kahramanlar: Büyücü, Rahip, Kara Büyücü, Paladin, Savaşçı, Druid, Avcı, Düzenbaz ve Şaman. Ayrıca yapay zekanın kullandığı kahramanlar da bulunmaktadır. Tek oyunculu seferlerde karşılaşılan bu kahramanlar insanlarca seçilemez.

Önceki Haber

En Başarılı Hearthstone Oyuncuları: Ekim 2017

Sonraki Haber

Şubat 2018 Top 200 listesi açıklandı!