eSpor Nedir ?

League of Legends Çağrı Paçin


eSpor Nedir ? 

Özellikle şu senelerde orta yaş arası dönemini yaşayan kitle için oyunlar, oyun oynamak, bilgisayar oyunları aslında tamamen tutku ve özveriden ibaret denilebilir. Çünkü oynamak için bilgisayar yada konsol bulmanın yada en basitinden oyun bulmanın zor olduğu dönemleri herkes yaşamadı ne yazıkki. Lakin olayın boyutları artık takip edemeyeceğimiz şekilde hızla değişmeye başladı. Çünkü artık oyun oynamak alışkın olduğumuz hobi boyutundan çıkıp profesyonel bir spor dalı ve meslek haline dönüştü. Şöyle ki bu işten bir yıl içerisinde yüzbinlerce dolar kazanan oyuncular var. Bunlara ufak ufak değineceğiz. Haydi başlayalım.

Tanım olarak eSpor ?

Dijital arenalarda sporcuların kozlarını bireysel yada takım olarak paylaşabilecekleri, çabuk karar verme, hızlı mekanikler, el göz koordinasyonu, yoğun çalışma programları gibi öğeleri içinde barındıran spor dalına eSpor deniliyor. Elektronik sporlar yoğun zihinsel antrenman gerektiren bir yapı barındırmaktadır.

Uluslararası spor komitelerinin verdiği bilgiler spor olmak için şunları istemektedir ;

  • Rekabet öğesi barındırmalı
  • Canlı hiçbir varlığa zarar vermemeli
  • Tek bir tedarikçi tarafından sağlanan bir ekipmana bağlı olmamalı.
  • O spor alanı için belirlenmiş herhangi bir "şans" öğesine bağlı olmamalı.

Elektronik sporlarda bu ve bunun gibi daha fazla öğeyi barındırdığı için normal olarak spor dalı sayılabiliyor. Bu teknik ayrıntı ile birlikte bir çok dünya hükümeti ve Uluslararası organizasyonun'da eSpor'lara desteği her gün ortaya çıkıyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, İngiliz hükümeti ile geliştirdikleri destek programı ile Uluslararası eOyun Kmotesini Londra'da duyurdular. Bu organizasyonun duyurulmasının dünya için şu önemi vardı. Artık eSpor'u önemseyecek bir organizasyon yer yüzünde ciddi işler yapacak ve eSpor'un Olimpik değerlerini belirleyecek.


eSpor'un tarihsel gelişimi

Bildiğimiz ve okuduğumuz kadarı ile oyun turnuvaları tarihinin ilk ürünü Spacewar ile başlamış ardından gelen yeni nesil oyunlarla devam etmiştir. Tabi bu bahsettiğimiz tarih 1970'li yıllara kadar dayanıyor desek yeri var. eSpor'un hızla yükselmesi 2000'li yılların başından günümüze kadar geliyor. Çünkü internet kullanımının arttığı bir dünyada veriye ulaşmak ne kadar kolay ise oyunlara ulaşmak, takım arkadaşı bulmak ve aynı dilden konuşabildiğin kişilerle bir şeyler yapmak o kadar kolaylaşıyor.

İlk Dreamhack organizasyonları bir odayı doldurmayacak kadar az sayıda katılım alıyorken şimdilerde ise Dreamhack'e onbinlerce insan katılım gösteriyor. Yüzlerce sporcu onlarca oyunda kozlarını paylaşıyor ve büyük ödüllerin sahipleri oluyor. Türkiye'de ise bu işin başlarını çekenlerden ESL ve WCG organizasyonları mevcuttu. World Cyber Games ülkemizde biraz olaylı sahnelere yer vermiş olsa dahi eSpor gelişimini durdurmadan ilerliyor. Günümüzde Riot Games'in yanı sıra Türkiye'de Taiwan Excellence, Dota2 Son Şampiyon gibi etkinlikler özenle hazırlanarak kullanıcılar ile buluşturuluyor.

  1. Bölümümüzde bu kadar diyelim devamı ise diğer makalemde olacak. 

Okuduğunuz için teşekkürler. 

Önceki Haber

ESL Türkiye Shoutcaster ve Analistlerini Arıyor !

Sonraki Haber

1 Milyon Dolarlık Clash Royale Turnuvası