7.5 Yaması - Aatrox Düzenlemesi

League of Legends Sihirdar Vadisi

Bu bilginin ışığında, söz konusu sorunların bir kısmını çözme şansını yakalayana kadar Darkin Kılıcı'na yönelik denge düzenlemelerini bekletiyorduk. Açıkçası bu bekleme süreci istediğimizden daha uzun sürdü ve Aatrox'un yaşadığı sorunlara yönelik küçük bir müdahalede geç bile kaldık. Bu yüzden 7.5 Yaması'nda kolları sıvayıp Aatrox'u daha rahat düzenlenebilir hâle getirmek için elimizden geleni yapmaya karar verdik.

Aatrox rakiplerinin önüne geçtiğinde tam bir savaş makinesine dönüşüp tonlarca hasar veriyor ve koca bir takımın üstüne çıkması hariç her şartta üstün bir iyileşme sergiliyor. Can kaybettikçe Can Alan’ın iyileştirme etkisi güçleniyor ve bu yüzden düşük canla yakalandığında Aatrox'u katletmek daha da zorlaşıyor. Yoğun hasar vererek can çalmasını aşabilseniz bile Kan Kuyusu’nun diriltme etkisi nedeniyle onu bir kez daha katletmek zorunda kalıyorsunuz.

Peki ya Aatrox geride kalırsa? Kan Kuyusu'nun gücüne erişebilmek için Aatrox'un kendi yetenekleriyle kendi canını azaltması gerekiyor; tabii bu da kolay lokma olmasına davetiye çıkarıyor. Üstelik katledilirse (ki bu bir noktada kaçınılmaz) pasif dirilme etkisini geri kazanana kadar daha da zayıflıyor.

Galibiyetle mağlubiyet arasındaki bu incecik çizgi, Aatrox'u bizim "ya bolluk ya da kıtlık" dediğimiz tasarım sorununun en bariz örneklerinden birine dönüştürüyor. Aatrox'un, oyunun başlarında dezavantajlı duruma düştüğünde kendini toparlamasını sağlayacak ve tabii bunun karşılığında öne geçtiğinde ona karşı koyulmasını mümkün kılacak araçlara ihtiyacı var.

DÜZENLENEN DARKIN KILICI

Yukarıdaki bahsettiklerimizin ışığında şöyle düzenlemeler yapıyoruz:

 PASİF - KAN KUYUSU

Aatrox Kan Kuyusu'nu yetenekleriyle doldurur. Kan Kuyusu tamamen dolduğunda 4 saniye süresince boşalır ve bu süre boyunca Aatrox yeni bir güçlendirme (Adrenalin Seli) kazanır.

Bu güçlendirmenin etkisi altındayken şampiyonlara hasar verdiğinde veya onlardan hasar aldığında bu güçlendirmenin etki süresi tamamen yenilenir (ve Kan Kuyusu tamamen dolar).

Adrenalin Seli - Aatrox %25 taban saldırı gücü ve seviyesine bağlı olarak artacak şekilde %20 ila %50 saldırı hızı kazanır. Ölümcül hasar aldığında Aatrox dirilir ve azami canının %30'unu yeniler. Aatrox her 180 - 120 saniyede en fazla bir defa dirilebilir.

 

TEMEL YETENEK DÜZENLEMELERİ

Can bedelleri büyük oranda azaldı ya da kaldırıldı. Can Alan'ın iyileştirmesi, eksik can miktarına bağlı olarak artacak şekilde düzenlendi. Azap Kılıcı artık SG'ye bağlı olarak güçleniyor.

 

  Q - Karanlık Uçuş


  • Kullanıldığında Kan Kuyusu'nun %20'sini doldurur
  • Aatrox kısa bir aradan sonra hedef alana atılıp yere indiğinde yakındaki rakiplere 10/35/60/95/120 (+toplam saldırı gücünün %110'u) fiziksel hasar verir ve etki alanının merkezindeki bütün birimleri 1 saniyeliğine havaya savurur

 

  W - Can Alan/Kan Bedeli

 

Pasif: Aatrox yapılar dışındaki birimlere her üçüncü vuruşunda ilave bir isabet etkisi uygular

W1 - Can Alan

  • KAPATILDIĞINDA - Can Alan: Aatrox isabet hâlinde kendisini 30/45/60/75/90 (+eksik canının %5'i) Can iyileştirir.

W2 - Can Alan

    • İsabet etkisi ortaya çıktığında Kan Kuyusu'nun %20'sini doldurur
    • 30/60/90/120/150

(+%75 ilave SG) hasar verir.


 

  E - Azap Kılıcı

 

  • Bedel: 30 can
  • Kullanıldığında Kan Kuyusu'nun %20'sini doldurur
  • Aatrox hedef yönde ilerleyip birleşerek isabet ettikleri bütün rakiplere 70/110/150/150/190/230 (+%70 ilave SG) büyü hasarı veren ve onları 2 saniyeliğine %30/35/40/45/50 yavaşlatan iki enerji dalgası gönderir.

 

Aatrox'u ilk tasarladığımızda "risk ve sömürü düşkünü tank" kurgusuyla güzel bir stratejik rolü dolduracağına inanıyorduk. Ne var ki artık Aatrox'un genellikle kırılgan bir dövüşçü olarak aldığı riske bir de ciddi can bedelleri eklemenin sürdürülebilir olduğunu düşünmüyoruz. Aatrox'un düzenlenen bu hâli, yeteneklerini kullanırken kendi canını tüketene kadar sömürmeyecek.

Öte yandan Azap Kılıcı genellikle Aatrox'un uzaktan minyon kesmesine ya da rakibi taciz etmesine olanak sağlayarak riski azaltma konusunda etkili bir araç. Bu yüzden belli bir bedelinin olması mantıklı görünüyor. Yine de Azap Kılıcı'nın mevcut can yüzdesini sabit bir değerle değiştiriyor ve bununla birlikte Can Alan'ın saldırı gücüne bağlı olarak artan iyileştirme etkisini, eksik can yüzdesine bağlıyoruz.

Bu sayede can arttırmayla çelişkilerini ortadan kaldırdığımız dayanıklılığa yönelik dövüşçü eşyaları (bazen de sadece savunmaya yönelik eşyalar) için Aatrox'un çantasını daha daha rahat bir yuvaya dönüştürebilmeyi umuyoruz. Dayanıklılığını körüklemek için daha fazla seçeneğe kavuşan Aatrox, bundan böyle beklenmeyen çatışmalara daldığında Adrenalin Seli sayesinde hemen yere yığılmadan milleti biçecek zamana kavuşacak.


Yukarıda bahsettiğimiz değişiklikler Aatrox'u uzun vadede olması gereken noktaya taşıyacak nitelikte değil (muhtemelen bunu başarmak için çok daha uzun soluklu bir proje gerekecek) ama bu hamleyle Aatrox'u şimdilik sağlıklı bir şekilde güçlendirip zayıflatmamızı mümkün kılacak bir noktaya taşıdığımızı umuyoruz.

Önceki Haber

7.5 Yama Notları - Eşya ve Kabiliyet Değişimleri

Sonraki Haber

Soraka, Graves ve Çadır için Yeni İfadeler