Referans Fotoğraflarıyla Görseller Hazırlamak

League of Legends Ahmet Kökyar

Referans fotoğrafları her bir açılış görselinin arkasında yatan ve bize ilham veren gizli kahramanlardı. Artık gizli kalmayacaklar.

Canavar Avcısı Draven

Bu ne böyle?

Victor “3rdColossus” Maury: Bu, Canavar Avcısı görseli üzerinde çalışırken çektiğim fotoğraflardan biri. Ayrıca en sevdiğim referans fotoğraflarından biri de bu. Fotoğraftaki ifadeyi görür görmez açılış görselinin nasıl olması gerektiğini anladım. Kelimenin tam anlamıyla Draven'ı yansıtıyordu. Görsel ekibindeki bütün sanatçılarda bu tür fotoğraflarla dolu dosyalar bulunuyor.

Joshua “HUGEnFAST” Smith: Referans fotoğrafları neyin nasıl görünmesi gerektiğini bulmak için kullanılan bir tür araştırma yöntemi. Bazen Google'da araştırarak istediğimiz tarzda bir fotoğraf bulabiliyoruz; ancak mesela Draven'ın yüz ifadesi için uygun bir referans bulmak zor olabiliyor ve böyle durumlarda kendi referansımızı oluşturmamız gerekebiliyor.


 

Bütün görseller için fotoğraf çekiyor musunuz?

HUGEnFAST: Her zaman değil; ancak çekmeliyiz. Görselin güzel durup durmayacağını anlamanın en kolay yolu, bir odaya girip telefonundan selfie çekmeye başlamak.

3rdColossus: Siz sadece bir fotoğraf görüyorsunuz; ancak çizime geçmeden önce genellikle yirmiye yakın farklı fotoğraf çekip, hangisinin açılış görseli için en uygun olduğuna karar vermemiz gerekiyor. Sonunda kullanılmayacak görseller üzerinde çalışmak büyük zaman kaybı olabilir; ancak fotoğraf çekerek görsel konseptin nasıl olacağını görmek gerçekten hızlı bir çözüm.

HUGEnFAST: Telefonumda muhtemelen elimin yüzlerce fotoğrafı vardır; çünkü hangisinin en iyi görüneceğine karar veremedim. Farklı açılardan ve farklı pozlarda birkaç tane çekip aralarından en uygun bulduğumu seçtim.

Taric

3rdColossus: Görsellerimizin dikkat çekici olmalarının en büyük sebebi gerçek hayattan esinlenmeleri. Her şeyi kendi kafamıza göre çizmek aslında çok kolay; ancak bu çılgın karakterleri gerçekliğe bağlı kalarak oluşturmak için onlara bir parça da inanılırlık katmak gerekiyor.

HUGEnFAST: Onları inanılır yapmak içinse bazen gerçek hayatta biraz eğlenmemiz ve kendimize "Eller nasıl çalışıyordu, hatırlayan var mı?" gibi sorular sormamız gerekebiliyor.


 

Referans resimlerini kullanma fikri nereden çıktı?

HUGEnFAST: Referans fotoğrafları ressamlar için her zaman çok önemli olmuştur.

3rdColossus: Fotoğrafçılığın icat edilmesiyle birlikte.

HUGEnFAST: Evet, hatta ondan bile önce hayatın kendisiydi. Rönesans ressamları, birkaç model kiralayıp saatlerce istedikleri gibi durmaları için para öder ve ardından onları tuvale kopyalarlardı. Bu, bizim oluşturduğumuz yeni bir teknik değil; daha çok geleneksel ressamlık ile bugün yaptığımız çılgın dijital sanat arasında bir köprü.

SKT Vayne


Referans fotoğrafları çekerken özellikle dikkat ettiğiniz bir şey var mı?

HUGEnFAST: Genellikle amacımız bir tür anlayış oluşturmak. Mesela Havuz Partisi Leona için önce gidip turuncu bir şemsiye aldık. Ardından geri dönüp fotoğraflarını çektiğimizde, turuncu şemsiyenin içinden geçen ışıkların her şeyi biraz turuncuya çevirdiğini fark ettik. Bu küçük detay Chengwei "IronStylus" Pan için çok önemli bir keşifti ve sanırım bu görselin bu kadar özel olmasının sebeplerinden biri de bu.

Havuz Partisi Leona

3rdColossus: Bir de şöyle ilginç bir durum var: Bir sahneyi gerçek hayatta canlandırmak çizim ile aramızda bir bağ oluşmasını sağlıyor. Kulağa garip geldiğinin farkındayım; ancak sahneyi gerçekten yaşamadığımızda çizim esnasındaki seçimlerimiz de görselin gerçekçi hissettirmemesine sebep oluyor.

HUGEnFAST: Gangplank olarak poz verirken vücut dilimi ve yüzümdeki ifadeleri düşünüyordum ki bu da bazı boşlukları doldurmamı sağladı. Bu sayede karakterlerin nasıl hissettiklerini ve bu hislerin verdikleri pozları nasıl etkilediğini daha iyi anlayabildik.

Gangplank

3rdColossus: Karakter için poz verdiğimizde ağırlığın, gerginliğin ve rahatlığın nerelerde olduğunu anlayabiliyoruz. Warwick'in referans fotoğrafını çektiğimde elimin duruş şekli ve parmaklarımda hissettiğim baskı ağırlığın nasıl dağıldığını anlamama yardımcı oldu. Aslında bu fotoğraftan çok fazla şey öğrendim. İlk olarak bu poz gerçekten garip çünkü ben bir kurt değilim; bu yüzden de boyun kemiklerim bu poz için oluşturulmamış. Yine de uzuvların hangi açılarda olması gerektiğini anlamamda bana büyük yardımı oldu. Bir şeyi çizerken hatalar yapmak ve bu hataların orada olduğunu bile fark edememek gerçekten çok kolay. Ancak çizilen resimdeki pozu vermeye çalıştığında "Demek ki bileğim o açıda dönemiyormuş," diyebiliyorsun.

Warwick


 

Referans fotoğrafları neden çok önemli?

HUGEnFAST: Bütün görsellerde ilk olarak etrafta ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz. Karakterleri inandırıcı kılmamızda bize yardımcı olan şey de bu; verdikleri pozların tamamen mantık dışı olmayışı, insanların onları inandırıcı bulmasını sağlıyor. Her şey gerçeğe uygun şekilde hazırlanıyor. Çizim yaparken yalnızca hayal gücünüzü kullanmak zorunda değilsiniz.

rdColossus: İnsanlar bazen sanatın büyülü bir şey olduğunu ve bizim de inanılmaz yetenekli olduğumuzu sanıyorlar; ancak bütün bunların arkasında sıkı çalışma, araştırma, inceleme ve deneme yanılma yatıyor.

HUGEnFAST: İnsan vücudu, ışıklar ve renkler çok karmaşık şeyler. Profesyonel bir çizer için bile akılda tutmak gereken çok fazla şey var ve referanslar, gerçekçi eserler oluşturmamızda bize yardımcı oluyor.

Geleneksel TrundleRiot görsel sanatçılarının çektiği referans fotoğrafı koleksiyonu.

Shen


SKT Lee Sin


Yorick


Ejderkatili Xin Zhao


Ruh Ateşi Brand


Manati Nami, Muz Güzeli Soraka, Arşidük Nasus, Ben de Hayvanım Udyr


Beyefendi Gnar


Can Düşmanı Jax

Önceki Haber

Galio' nun Son Sürümü Çıktı !

Sonraki Haber

10 milyon kule yıkmamıza yardım et, hafta sonu iki kat XP takviyesi kazan!