Riot'a Sor : Meta ve Totem Yuvaları

League of Legends Baris Erbay

 

Kontrol totemlerinin kendi yuvalarına kavuşması ve böylece çantamız tamamen doluyken bile onları alabilmemiz mümkün olacak mı?

Öncelikle kontrol totemlerine özel bir yuva oluşturmamız pek olası görünmüyor. Hem oyunun belli noktalarında çanta sorunları yaşayan rollere yardımcı olmak hem de daha fazla oyuncunun altı eşyaya sahip olduğunda bile görüş oyununa katılabilmesi için tek kullanımlık eşyalara özel bir yuva ekleme fikri üzerinde daha önce konuşmuştuk. Tabii bu düşündüğünüzden çok daha karmaşık bir konu.

Birincisi, çanta yuvalarınızın tamamen dolmasının kötü bir şey olup olmadığından emin değiliz. Oyunun ileri safhalarının diğer tüm safhalara kıyasla anlamlı şekilde farklı olması çok önemli. Şu anda gözlemlediğimiz en büyük farklardan biriyse haritanın giderek kararması. Bir eşyayı alamamak veya ziynet kullanırken zor kararlar vermek zorunda kalmak bazen can sıkıcı olsa da, bu seçimler gerçekten anlamlı hale gelebiliyor ve oyun ilerledikçe her şeyin çok daha önemli hissettirmesini sağlayabiliyor.

Burada karşılaştığımız ikinci sorunsa tek kullanımlık eşyalara özel bir yuva oluşturmanın aslında biraz geçici bir çözüm olması. Eşya yuvalarına bağlı bir görüş sistemine sahip olmaktan pek de memnun değiliz. Bu, büyük miktarda altın gerektiriyor ve birçok oyuncu için sistemin büyük ölçüde konuma dayalı hale gelmesine neden oluyor. Benim fikrimi sorarsanız; şu anki oynanış üzerinde küçük iyileştirmeler yapmak yerine, görüş sisteminin temellerini etkileyen sorunları çözmeye başlamak çok daha heyecan verici olurdu. Zaten uzun süredir görüş üzerinde irili ufaklı iyileştirmelere gidiyoruz ve sanırım daha büyük, yapısal değişiklikler yapmadığımız sürece artık sistemi ileriye götürmemiz pek mümkün değil.

 

Bilerek metayı farklı hale getirecek değişiklikler yapıyor musunuz?

Kısaca cevaplamak gerekirse: Hayır.

Yaptığımız çalışmalar her zaman nelerin meta olarak görüldüğü üzerinde bir etkiye sahip olsa da asla yılın belli dönemlerinde “dürtme stratejileri çoktandır baskın değil, hadi bunları güçlendirelim,” dediğimiz olmuyor. Bunun yerine meta; sezon boyunca gözlemlenen bölgesel şampiyon tercihleri, farklı beceri düzeyleri ve profesyonel oyunlarda nelerin oynandığı gibi etmenlere göre şekilleniyor. Dolayısıyla bu daha çok biz her yamada oyunu değiştirirken, oyuncuların da sürekli olarak bu yeniliklere uyum sağlaması ve mevcut durumda en iyi sonuç veren seçeneklere yönelmesi üzerine kurulu bir süreç.

 

Can göstergeleri hakkında bir sorum olacak. Yeni tarzları ve sağladıkları bilgilerin erişilebilirliği çok hoşuma gitti. Ancak can göstergesinin yanındaki seriye bağlama madalyalarını gerçekten özlüyorum. Bunlar geri dönecek mi?

Selamlar, öncelikle güncellemeyi beğenmene çok sevindik. Bu sorunun kısa cevabıysa, en azından oyun alanı için hayır. Ödül göstergesinin, görünür olmasına değecek kadar taktiksel değere sahip olmadığını düşündük; dolayısıyla bu alanı savunma aralıkları ve hızlı durum değişiklikleri gibi çok daha önemli bilgiler verecek şekilde yeniden düzenledik.

Ödül göstergesinin başlangıçtaki amacı, hedef seçimine bir karar katmanı daha eklemenin yanı sıra, yeni oyuncuları serileri sonlandırma ve altın paylaşımı gibi kavramlarla tanıştırmaktı. Ancak çoğu zaman oyuncuların ödül durumuna bağlı olmaksızın katletmeleri mümkün olan hedefleri seçtiklerini fark ettik.

Mesela bunu şöyle anlatalım: Rengar oynuyorsun ve birkaç dayanıksız şampiyonun mavi güçlendirmeyi almakta olduğunu görüyorsun. Hemen en yakındaki şampiyon üzerinde ultini kullanıyor, maviye Çarp atıyor, ardından çalıya girip diğerinin üzerine atılıyorsun ve son olarak da bir penguen ifadesi patlatıyorsun. Hepsini katletmenin ardından, sohbet bölümünden seriye dur dediğini öğreniyorsun. Ya da diyelim ki oyunun ileri safhalarında bir takım savaşındasın ve rakip Rammus’un en yüksek madalyaya, arka saflardaki şampiyonlarınsa bir ya da iki skora sahip olduğunu görüyorsun. Ödülleri göz önünde bulundurduğunda bile büyük ihtimalle düşük dayanıklılığa sahip şampiyonlara öncelik vermen gerekiyor.

Bu arada, sizler eski ödül göstergesini ne şekilde kullanıyordunuz? En çok hangi özelliklerini özlüyorsunuz?

Önceki Haber

Şampiyon ve kostüm indirimi: 12.01 - 15.01

Sonraki Haber

Soraka, Graves ve Çadır için Yeni İfadeler